Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Wszyscy domownicy korzystają z niej codziennie wielokrotnie w ciągu dnia, dlatego powinna ona być funkcjonalna i komfortowa. Gustowne i praktyczne zaprojektowanie łazienki często jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy pomieszczenie jest małe. Zarówno podczas projektowanie dużej, jak i małej łazienki warto trzymać się kilku prostych zasad, dzięki którym z łatwością urządzimy idealne wnętrze.
Planując wyposażenie łazienki, kierujmy się przede wszystkim naszymi potrzebami. Zastanówmy się, co będzie nam potrzebne i wybierzmy odpowiednią armaturę. Weźmy tutaj pod uwagę styl życia oraz zdrowie wszystkich domowników. Jeśli w domu są osoby o specjalnych potrzebach na przykład starsze lub z niepełnosprawnością ruchową, to konieczne jest takie zaprojektowanie łazienki, aby mogły z niej wygodnie i bezpiecznie korzystać. Podpowiadamy, jak zaprojektować łazienkę w 5 prostych krokach.
Oto one:
Krok 1 Zaprojektuj oświetlenie łazienkowe.
Większość niewielkich łazienek w blokach jest ciemna, to znaczy nie ma w nich okna. Dlatego tak ważne jest zainstalowanie w pomieszczeniu dobrego jasnego oświetlenia. Światło powinno mieć barwę zbliżoną do naturalnego światła słonecznego i być na tyle jasne, abyśmy bezpiecznie i wygodnie mogli korzystać z łazienki, ale by nie było ono drażniące dla oczu.
Najlepiej zdecydować się na kilka punktów świetlnych. W małej łazience niech to będzie główne oświetlenie sufitowe w centralnej części pomieszczenia oraz oświetlenie dodatkowe na przykład w postaci kinkietu nad umywalką czy lampek LED przy lustrze.
Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także instalacja przypodłogowych niewielkich punktów świetlnych. Dzięki nim rozproszymy mrok w pomieszczeniu bez konieczności zapalania bardzo jasnego światła. Taka opcja jest bardzo przydatna na przykład podczas relaksującej czy romantycznej kąpieli w wannie lub gdy w nocy chcemy skorzystać z łazienki, nie budząc przy tym innych domowników.
Jeśli w naszej łazience jest okno, wówczas korzystanie z niej w ciągu dnia jest zazwyczaj w pełni komfortowe bez konieczności zapalania światła. Jednak również w takiej łazience konieczny jest montaż dobrego oświetlenia, które będzie nam służyć po zmroku.
W małych łazienkach postawmy na funkcjonalne i minimalistyczne w formie oświetlenie, natomiast w dużych pokojach kąpielowych oświetlenie stanowi bardzo istotny element wystroju wnętrza i może być bardziej wyraziste. W zależności od stylu, w jakim urządzona jest łazienka, możemy wybrać lampy o modernistycznym, klasycznym lub luksusowym designie.
Krok 2 Wybierz umywalkę i sedes.
Wybór umywalek jest bardzo duży. Różnią się one sposobem montażu, wielkością, funkcjonalnością oraz wyglądem. Możemy zdecydować się na umywalkę meblową, nablatową lub wiszącą. Każde z tych rozwiązań ma zarówno zalety, jak i wady. Wybierzmy takie, które odpowiada naszym gustom i potrzebom.
Dobre zaprojektowanie strefy umywalkowej w łazience jest bardzo ważne. Powinna się w niej znaleźć nie tylko wygodna umywalka, ale także miejsce na codziennie używane kosmetyki oraz akcesoria higieniczne. W tym celu idealnie sprawdzi się szafka lub blat. Umieścimy na nich mydelniczkę lub dozownik na mydło, kubki i szczoteczki do zębów, przybory do golenia, kosmetyki do demakijażu i inne niezbędne akcesoria.
Pamiętajmy, że umywalka powinna być nie tylko ładna, ale także wykonana z wysokiej jakości materiałów i trwała. Kupujmy więc tylko armaturę od sprawdzonych producentów.
Bardzo ważne jest też dobranie do umywalki baterii. Woda wypływająca z kranu nie może rozchlapywać się na boki poza umywalkę. Dlatego bateria musi mieć odpowiednią wielkość oraz kształt. Producenci oferują bardzo szeroką gamę baterii umywalkowych. Znajdziemy wśród nich takie z dwoma tradycyjnymi kurkami oraz nowoczesne baterie jednouchwytowe. Bez wątpienia do bardziej energooszczędnych należą te drugie. W przypadku baterii jednouchwytowej w szybki i prosty sposób uregulujemy temperaturę, wody, przez co zmniejszymy jej użycie. Koniecznie pamiętajmy też o założeniu perlatora, który napowietrzy strumień wody wypływający z kranu, dzięki czemu bez obniżania komfortu korzystania zwody, zmniejszymy jej zużycie nawet o 80%.
Jeśli nasza łazienka jest połączona z toaletą, to konieczny jest także wybór muszli WC. Może ona być tradycyjna lub podwieszana. Ta pierwsza jest tańsza i łatwiejsza w montażu, natomiast ta druga jest niezwykle elegancka i zajmuje mało miejsca.
Krok 3 Zaprojektuj przestrzeń kąpielową.
Kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia łazienki, o którym trzeba pomyśleć, jest wanna lub prysznic. Jeśli nasza łazienka jest duża, możemy zdecydować się na oba te rozwiązania jednocześnie. Z kolei w przypadku niewielkich łazienek, lepiej wybrać tylko jedną z opcji, aby nie zagracić pomieszczenia.
W większej łazience pięknie będzie się prezentować wolnostojąca wanna. Do wyboru mamy modele na atrakcyjnych dekoracyjnych nóżkach lub takie obudowane. To, jaki wybierzemy, zależy już wyłącznie od naszego gustu oraz stylu, w jakim urządzona jest łazienka. Do luksusowych łazienek w typie pokoju kąpielowego idealnie będzie pasować wanna na nóżkach, z kolei w nowoczesnym wnętrzu świetnie będzie się prezentować wanna w eleganckiej klasycznej białej obudowie.
Jeśli nie wyobrażamy sobie kąpieli bez wanny, a nasza łazienka jest niewielka, to wybierzmy model przyścienny. Może to być wanna o tradycyjnym podłużnym kształcie (do wyboru mamy różne rozmiary) albo wanna narożna.
Decydując się na ustawienie w łazience wanny, wcale nie musimy rezygnować całkowicie z kąpieli pod prysznicem. Na wannie możemy zawsze zainstalować wygodną zasłonę prysznicową, dzięki czemu będzie ona pełnić podwójną funkcję.
Oprócz wanny w większej łazience lub zamiast niej w mniejszej możemy zainstalować też kabinę prysznicową. Do wyboru mamy tradycyjne kabiny z brodzikami lub kabiny bez brodzika z odpływem w podłodze w formie deszczownicy. Wybierając miejsce na kabinę prysznicową, pamiętajmy, że jej drzwiczki nie mogą kolidować z innymi elementami wyposażenia łazienki takimi jak sedes, umywalka czy pralka, ani z drzwiami wejściowymi do pomieszczenia.
W kabinie prysznicowej możemy zainstalować składane siedzisko, dzięki któremu nasza kąpiel będzie bardziej komfortowa. Jeśli z prysznica ma korzystać osoba niepełnosprawna lub starsza, wówczas takie siedzisko jest niezbędne.
Krok 4 Znajdź odpowiednie meble łazienkowe.
Kolejnym ważnym krokiem w projektowaniu łazienki jest wybór mebli. Na małym metrażu ograniczmy się do 1 lub 2 praktycznych szafek łazienkowych do przechowywania kosmetyków, środków higieny osobistej oraz detergentów do sprzątania. Często wybieraną praktyczną opcją jest pojemna szafka podumywalkowa.
Koniecznie zaopatrzmy się także w pojemnik na pranie.
Jeśli łazienka jest większa, to warto postawić w niej także wygodne siedzisko, które ułatwi i uprzyjemni nam przygotowanie się do kąpieli.
Na co zwrócić uwagę wybierając meble do łazienki? Przede wszystkim na ich jakość. Powinny być wykonane z dobrych odpornych na działanie wilgoci oraz łatwych do utrzymania w czystości materiałów.
Do małych łazienek świetnym wyborem będą jasne meble o połyskujących frontach, które rozświetlą i optycznie powiększą wnętrze.
Krok 5 Wybierz dodatki do łazienki.
Ostatnim etapem urządzania łazienki jest wybór dodatków. Najczęściej mają one charakter funkcjonalny, ale możemy także zdecydować się na kilka elementów typowo dekoracyjnych na przykład w postaci świec, żywych roślin, a nawet rzeźb.
Typowym łazienkowym elementem ozdobnym jest lustro. Zwykle wieszamy je nad umywalką. Zainstalujmy przy nim dodatkowe źródła światła, co znacznie poprawi komfort korzystania z lustra. W łazienkach minimalistycznych, nowoczesnych czy industrialnych sprawdzi się lustro bez ramy. Natomiast w tych urządzonych w stylu glamour bądź art deco powieśmy lustro w pięknej ramie w kolorze naturalnego drewna lub złotej.
Użytkowymi elementami dekoracyjnymi w łazienkach są także wieszaki na ręczniki czy papier toaletowy oraz okucia meblowe. Wybierzmy takie, pasujące do stylu, w jakim urządzone jest nasza łazienka.
Poza wyposażeniem oraz umeblowaniem łazienki bardzo ważne jest także samo wykończenie pomieszczenia. Do wyboru mamy wiele ciekawych opcji. Najprostsze i najszybsze będzie pomalowanie łazienki farbą przeznaczoną do pomieszczeń wilgotnych na przykład lateksową. Możemy też sięgnąć po specjalną odporną na działanie wody tapetę lub fototapetę.
Nadal jednak do najpopularniejszych wykończeni łazienkowych należy glazura. Płytki możemy położyć w łazience zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Alternatywą dla nich jest także kamień naturalny na przykład marmur.
Na podłodze w łazience możliwy jest także montaż paneli. Ważne, aby były to panele odporne na działanie wilgoci na przykład winylowe. Często pojawia się też pytanie, czy w łazience można położyć drewnianą podłogę? Tak, jest to oczywiście możliwe. Trzeba tylko wybrać odpowiednie drewno. Najlepszą opcją do łazienek jest drewno egzotyczne, które jest naturalnie odporne na wilgoć, a także niezwykle trwałe i bardzo dekoracyjne.