Jak urządzić małą łazienkę?

Mała łazienka może być błogosławieństwem lub przekleństwem. Zawsze miło jest mieć dodatkową przestrzeń, ale czasami po prostu brakuje miejsca na wszystko, co powinno się tam znaleźć. Jeśli w mieszkaniu ogranicza Cię metraż, nie rozpaczaj! Skorzystaj z tych wskazówek, aby uczynić swoją małą przestrzeń wygodną i atrakcyjną.

Aranżacja małej łazienki — podstawowe zasady

  • Jeśli projektujesz małą łazienkę, pamiętaj, aby zadbać o jak największą ilość schowków. Szafki toaletowe i półki wnękowe pomogą zorganizować miejsce, zadbać o porządek i usunąć zbędne przedmioty ustawione na wierzchu.
  •  Wszelkie dodatki i dekoracje muszą być dobierane z umiarem.
  • Warto stosować jasne kolory oraz lustra, które powiększą optycznie przestrzeń.
  • Miejsce na ścianach można wykorzystać, montując tam haczyki, półki i ozdoby.
  • Ważne jest, aby dobrać odpowiednią wielkości armatury sanitarnej. Kabina prysznicowa i umywalka narożna to zdecydowanie dobry wybór.
  • Jeśli chodzi o płytki, polecamy duże formaty płytek w stonowanych kolorach. Powinny one być łatwe w czyszczeniu i wodoodporne.

Powiększ swoją przestrzeń

W małej łazience radzimy zredukować ilość ozdób do minimum. Warto natomiast powiększyć optycznie pomieszczenie za pomocą lustra. Radzimy unikać jedynie dwóch luster zamontowanych naprzeciwko siebie. Jeśli metraż nie pozwala na montaż lustra, polecamy zamontować szafki lustrzane, które stanowią dwa w jednym. Ewentualnie lustro można także postawić na szafce. W celu powiększenia optycznie warto wybierać jasne kolory w stylu skandynawskim i odcienie połyskujące. 

Wanna, czy kabina prysznicowa?

Najczęściej miejsce i układ wodno kanalizacyjny pozwala jedynie na montaż kabiny prysznicowej. Dla fanów wanny nie jest dobra wiadomość, choć warto dodać, że mogą oni wybrać kabinę z brodzikiem, będącym namiastką wanny. Warto rozważyć zakup kabiny prysznicowej z deszczownicą lub hydromasażem. Jeśli  wybierzesz kabinę zamiast wanny, upewnij się, że ma ona szczelne drzwi, aby woda nie wyciekała po odkręceniu kranu. Jeśli chcesz optycznie powiększyć łazienkę, wybierz kabinę ze szklanymi drzwiami, która nie zabierze światła.

Umywalka narożna — sposób na oszczędność miejsca

Pomysłów na urządzenie łazienki jest wiele. Jednym z nich jest umywalka narożna, która znakomicie sprawdzi się zwłaszcza w bardzo małych wnętrzach. Również ten typ umywalki można dobrać w zabudowie, co pozwoli zadbać o estetykę i czystość w łazience. Przy okazji umywalka narożna z szafką to dodatkowy schowek do zagospodarowania. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjną umywalkę, pamiętaj, aby nie zajmowała ona zbyt wiele przestrzeni.

Wybierz odpowiednie płytki

  • Płytki łazienkowe są niezwykle ważnym elementem całej aranżacji. Przede wszystkim płytki do małej łazienki nie mogą przytłaczać i wprowadzać chaosu.
  • Polecamy wybierać płytki duże i monochromatyczne, ponieważ na niewielkim metrażu sprawdzają się one lepiej niż kafelki drobne i wzorzyste. 
  • Innym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest utrzymanie czystości. Polecamy wybierać płytki łatwe w czyszczeniu. Wybierz płytki o łatwo zmywalnej fakturze i materiale, który nie będzie skomplikowany w czyszczeniu.
  • Postaw na płytki wodoodporne. Jeśli pod prysznicem rozleje się woda, łatwo będzie ją zetrzeć, bez kosztownych zniszczeń, jakie wiążą się z zalaniem.
  • Do małej łazienki dobierz odpowiednią paletę kolorów płytek: ciemniejsze kolory pasują do nowoczesnych aranżacji, podczas gdy jasne odcienie zapewniają więcej ciepła — wszystko zależy od tego, jaki styl Cię interesuje!

Kolor ścian w małej łazience — tu rządzą jasne odcienie

Każdy chce czuć się komfortowo we własnym domu. Aby spełnić tę potrzebę, konieczny jest dobór właściwych kolorów ścian. Ciemne kolory w małym wnętrzu sprawiają wrażenie klaustrofobiczne, a tego chcielibyśmy uniknąć. Zamiast nich proponujemy jasne i neutralne farby, takie jak biel lub beż. Dzięki nim przestrzeń będzie wyglądała na otwartą i przewiewną. Innym wariantem są skandynawskie szarości i kolory pastelowe. Ważne, aby współgrały one z kolorem mebli i dodatków. Dla fanów szaleństwa polecamy kolorowe akcenty, które przełamią kompozycję i nadadzą jej charakteru.

Jeśli chodzi o rodzaj farby, polecamy dedykowane produkty, które są znacznie trwalsze niż tradycyjne farby. Pamiętaj, że łazienka to miejsce o dużej wilgoci, która wpływa destrukcyjnie na malowaną powierzchnię.  

Umiarkowane ozdoby i dodatki

W małych pomieszczeniach mniej znaczy więcej. To, że ilość dodatków jest ograniczona, nie oznacza, że nie odgrywa ona ważnej roli. Zdobione ramy luster, eleganckie koszyczki na ręczniki, dywaniki, czy kwiaty mogą zmienić wystrój wnętrza na dobre. Widok zieleni działa kojąco, więc jeśli posiadasz parapet lub odrobinę miejsca na półce, wyposaż łazienkę w rośliny. Nie tylko zdobią one wnętrze, ale oczyszczają łazienkę. Przykładem rośliny łazienkowej, która nie zajmuje dużo miejsca, jest storczyk. Znakomitym sposobem na udekorowanie małej łazienki są świece, które nie zajmują wiele miejsce, a nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

Czy już wiesz, jak urządzić małą łazienkę z pomysłem i szykiem? Nie zapomnij, że to Twoje wodne królestwo, w którym każdy domownik musi się czuć komfortowo.

You may also like

Szanowni Państwo informujemy, że od października zmieniają się godziny otwarcia salonu.

Pon-pt 09:00- 18:00; Sob. 10:00-15:00