Aranżacja małej łazienki w bloku
Niewielka łazienka potrafi być bardzo wymagająca w aranżacji. Mieszkanie w bloku to też konieczność liczenia się z tym, że nie ma możliwości dokonania wielkich zmian, bo wszędzie natrafia się na odpowiednie piony, więc najczęściej łazienka musi pozostać tam, gdzie ją przewidział architekt podczas pracy. To może być problem, ale ze wszystkim można sobie poradzić.
Niewielkie łazienki w blokach – spuścizna z czasów PRL
Niewielka łazienka, zwłaszcza w starych domach wielorodzinnych to najczęściej spuścizna pozostała po czasach PRL-u. Wtedy doskwierał taki głód mieszkań, że wielkie, przedwojenne mieszkania były parcelowane na niewielkie klitki. Szczęściarzem mógł się nazywać ten, komu przypadła w udziale jakakolwiek łazienka, bo ich często po prostu nie było. Z biegiem lat sytuacja się zaczęła poprawiać, ale nadal budowano mieszkania jak najmniejszym kosztem, a na łazienki przewidziano naprawdę mało miejsca. Współcześnie nadal wielu ludzi musi borykać się z tym problemem, ale takie pomieszczenie też można wygodnie i efektownie urządzić.
Jak wybrać odpowiednie płytki do niewielkiego pomieszczenia?
Płytki w łazience są w stanie powiększyć ją optycznie lub optycznie zmniejszyć, dlatego tak ważny jest ich wybór. Sięgaj po kafle jasne, pastelowe. Unikaj ciemnych kolorów na wszystkich ścianach, raczej zrezygnuj z kontrastowych fug czy skomplikowanych, bogatych wzorów na płytkach, bo to sprawi, że całość będzie wyglądała przytłaczająco. Jeżeli dobrze to zaprojektujesz, nawet łazienka na poddaszu będzie wyglądać przestrzennie.
Mała łazienka z wanną? To możliwe!
Niewiele miejsca w tym pomieszczeniu kojarzy się raczej z koniecznością wyboru kabiny prysznicowej. Miłośnicy długich kąpieli nie muszą jednak rezygnować z wanny. Mała łazienka z wanną nadal może być ustawna i wygodna – dbają o to producenci wanien. Mają oni w swoich ofertach wanny krótkie, ale głębokie, co sprawia, że można z nich wygodnie korzystać bez rozchlapywania wody wszędzie i konieczności gruntownego sprzątania potem.
Architektoniczne skosy – co z nimi?
Łazienka na poddaszu nie kojarzy się zbyt dobrze – skosy dodatkowo zabierają cenną przestrzeń. Żeby ją odpowiednio zaaranżować potrzeba po prostu dobrego pomysłu. Wtedy nawet mała łazienka z wanną na poddaszu ma rację bytu. Jeżeli wolisz prysznic – wybierz taką kabinę, która jest już odpowiednio ścięta od góry i dopasowana do skosów, to pozwoli Ci efektywnie wykorzystać każdą dostępną przestrzeń i sprawi, że całość nie będzie wyglądała chaotycznie.